Rekonstrukcja Milona. Jak w treningu siłowym uporać się z urazami, pokonać problemy ruchowe i poprawić wyniki

Bestseller
data wydania: 27 października 2021
dane szczegółowe: ZOBACZ WIĘCEJ
cena detaliczna:
129,90 zł
Produkt dostępnY

OPIS KSIĄŻki:

Jak głosi legenda, Milon z Krotonu – uczestnik igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji – zbudował ogromną siłę, wchodząc dzień w dzień na górę z cielakiem na plecach. Cielak dorastał, a wraz z nim rosła siła Milona. Tak narodziła się idea progresywnego przeładowania. Codzienne ciężkie treningi pozostawiają jednak swój ślad w ciele. Jeśli nie przeznaczymy odpowiednio dużo czasu na odpoczynek i regenerację, nagromadzone obciążenie, przekraczające zdolności adaptacyjne mięśni i stawów, może doprowadzić do długotrwałych kontuzji, które ograniczą naszą sprawność.
Każdy sportowiec prędzej czy później doświadczy bólu lub urazu, które mogą stać się źródłem frustracji i uniemożliwić osiągnięcie wymarzonych celów. Dlatego wiedza, jak poradzić sobie z potencjalnymi problemami, jest tak istotna. Absolutnie nie wolno czekać tygodniami na wizytę u specjalisty lub zadowalać się lekami przeciwbólowymi i przerwą od treningów.
Doktor Aaron Horschig ma lepsze podejście. W Rekonstrukcji Milona pokazuje, jak wrócić do zdrowego ruchu dzięki subtelnej poprawie siły, mobilności i koordynacji ciała. Zamiast skupiać się na objawach, pomaga znaleźć przyczynę. Proponuje proste testy i badania, dzięki którym przekonasz się, jakie problemy ruchowe leżą u źródła twoich dolegliwości, i na tej podstawie ułożysz dla siebie indywidualny program rehabilitacji. Innymi słowy, pokaże ci, jak znaleźć najlepszy sposób na pozbycie się bólu i powrót do sportu.

Wśród influencerów panuje obecnie moda na opowiadanie o problemach, których samemu nigdy się nie doświadczyło. O wiele łatwiej jest krytykować pracę innych niż brudzić sobie ręce. Nie trzeba tworzyć niczego oryginalnego, rozwiązywać prawdziwych problemów, pracować z zawodowcami i sportowcami najwyższego szczebla ani pokazywać tego, co samemu się robi. Aaron jest całkowitym przeciwieństwem tego trendu. Należy do wyjątkowych osób, które mogą jednocześnie wykorzystywać wiedzę, przekazywać ją i przetwarzać. Jest geniuszem ruchu oraz ekspertem w rozumieniu powszechnych kontuzji, patologii i wytrzymałości ludzkiego ciała.
Kelly Starrett, autor książki Bądź sprawny jak lampart

Książka zachęca do pracy z ciałem, stawiając za wzór Milona z Krotonu, zapaśnika ze starożytnej Grecji, który – mówiąc współczesnym językiem – stosował progresywne przeładowanie, czyli sukcesywnie poddawał ciało coraz większym obciążeniom, zwiększając bodziec oraz jego intensywność. Ale czy ignorowanie bólu i kontynuowanie treningu mogą być drogą do sukcesu? Rekonstrukcja Milona udowadnia, że jeśli sprawy nie zaszły za daleko, jest to możliwe. Każdy rozdział książki jest poświęcony konkretnemu obszarowi ciała: plecom, stawom biodrowym, kolanowym, skokowym. Autor w przystępny sposób wyjaśnia dysfunkcje aparatu ruchu, tłumaczy, jak je zdiagnozować za pomocą testów, które można wykonać w warunkach domowych, i pokazuje ćwiczenia, dzięki którym sami możemy sobie pomóc.
Tomasz Fijołek, Tomasz Kłos FizjoterapiaHD

Przeciążenia i kontuzje są niestety nieodłącznym elementem życia ludzi uprawiających sport. W książce Rekonstrukcja Milona doktor Aaron Horschig dzieli się z czytelnikiem swoją rozległą wiedzą i w przystępny sposób objaśnia skomplikowane zagadnienia biomechaniki układu ruchu, tłumacząc, co każda część ludzkiego ciała „robi” w danym momencie. Dzięki praktycznym wskazówkom i testom, ilustrowanym licznymi zdjęciami, będziesz mógł dotrzeć do źródła swojego problemu i zająć się prawdziwą przyczyną urazu.
Osoby zaczynające dopiero uprawiać sporty siłowe zyskają okazję, by zapoznać się z metodyką prawidłowego wykonywania ćwiczeń wielostawowych, np. przysiadów ze sztangą, martwych ciągów, zarzutów, dzięki czemu unikną wielu kontuzji.
Dla trenerów i rehabilitantów jest to zaś prawdziwy niezbędnik w pracy ze sportowcami: podpowiada, jak szukać przyczyny urazów, jak na nie reagować i jak skutecznie im przeciwdziałać, dobierając odpowiednie ćwiczenia siłowe.
Polecam tę doskonałą książkę każdemu, niezależnie od poziomu jego wiedzy i doświadczenia.
Jakub Surmacz, magister fizjoterapii, trener przygotowania motorycznego

fragment książki:

pobierz FRAgment pdf

dane szczegółowe

Liczba stron: 404
Format: 205 x 275
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7579-831-9
Data wydania: 27 października 2021
Tłumacz: Jakub Sytar
cena detaliczna:
129,90 zł
Produkt dostępnY