Tajniki rehabilitacji. Jak poradzić sobie z bólem i wrócić do sprawności po urazie

Nowość
data wydania: 22 marca 2024
dane szczegółowe: ZOBACZ WIĘCEJ
cena detaliczna:
179,90 zł
Produkt dostępnY

OPIS KSIĄŻki:

Prędzej czy później każdego z nas dopada ból lub kontuzja. Jednak nie jesteśmy bezradni. Nasze ciało nie jest kruche, wręcz odwrotnie – jest silne i zdolne do adaptacji. Odpowiednia wiedza, ćwiczenia i zmiana nastawienia pomogą zidentyfikować problem i wykonać właściwe kroki ku wyzdrowieniu.

W tej książce znajdziesz:
• aktualną wiedzę na temat bólu oraz metody leczenia zarówno ostrych, jak i przewlekłych dolegliwości
   bólowych,
• systematyczne podejście do urazów – sposób rozpoznawania typów kontuzji oraz dobrania właściwych
  metod rehabilitacji i ćwiczeń,
• programy pokazujące krok po kroku, jak poprawić ruch, mobilność oraz siłę i wytrzymałość tkanek,
• strategie łagodzenia bólu i leczenia urazów, np. masaż tkanek miękkich, rozciąganie, ćwiczenia na
   mobilność oraz trening oporowy,
• wiedzę, która pomoże podejmować świadome decyzje, chociażby o poddaniu się operacji,
• informacje na temat zapobiegania kontuzjom lub nawrotom bólu.

Uzbrojony w taką wiedzę nie będziesz podatny na strach i niepewność, które towarzyszą bólowi i urazom, zaczniesz przejmować stery i sam kierować własnym zdrowiem. Bo zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy dokucza ci nieokreślony ból, dopadła kontuzja, czy nęka przewlekły ból i nic zdaje się nie pomagać, przedstawione tu procedury pokazują dokładnie, co robić. Wystarczy odnaleźć dział opisujący bolącą lub kontuzjowaną część ciała, wybrać reguły postępowania pasujące do twoich objawów i rozpocząć trzyetapowy program ćwiczeń.

Kontuzje, urazy i przeciążenia ludzkiego ciała wydają się nieuniknione, a według medycyny jest prawie niemożliwe, aby z biegiem lat nie doznać któregoś z nich. Doktor Tom Walters, opierając się na najnowszych badaniach naukowych, przybliża mechanizmy stojące za odpowiedzią bólową oraz czynniki wpływające na gojenie się tkanek po urazie i umożliwia lepsze zrozumienie zjawisk neurofizjologicznych w ludzkim ciele. Walters przedstawia liczne wskazówki dotyczące powrotu do optymalnej formy fizycznej, którą można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie struktury ciała działają w sposób synergiczny i zorganizowany. Podkreśla przy tym wpływ motywacji, lęku, bólu czy pamięci na zdolności motoryczne.
Ten praktyczny poradnik prowadzi czytelnika nie tylko przez mechanikę urazów, ale przede wszystkim podaje wstępnie zaplanowane techniki rehabilitacji, propozycje badań oraz procedury przydatne w powrocie do sportu. Amatorzy rozmaitych form treningu dowiedzą się z tej książki, jak okiełznać przewlekłe kontuzje. Z kolei specjaliści – trenerzy i fizjoterapeuci – lepiej zrozumieją istotę urazów i poznają sposoby przeciwdziałania im.
Polecam tę lekturę każdemu, kto chce poznać bliżej przyczyny, a nie wyłącznie skutki rozmaitych kontuzji.
Bo przecież, jak napisał Kurt Lewin: „Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria”.
Jakub Surmacz, fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego

Doktor Tom Walters już od dawna objaśnia w mediach społecznościowych, na czym polega ból, i przedstawia techniki, które pomagają się z nim uporać. Proponowane przez niego metody można sprowadzić do prostej zasady: „Znajdź przyczynę bólu, złagodź objawy i zbuduj wytrzymałość ciała, stosując odpowiednie, ukierunkowane ćwiczenia”.
Każdy rozdział został tak skonstruowany, aby czytelnik mógł zrozumieć mechanizm urazu, poznać podstawy fizjologii oraz anatomii i następnie wprowadzić w życie ćwiczenia pomagające złagodzić ból. Jeszcze jako początkujący fizjoterapeuci sami wielokrotnie oglądaliśmy materiały, które autor publikował w sieci. W naszej pracy nieraz staraliśmy się naśladować prostotę i efektywność jego metod. Teraz dzięki fantastycznej książce Waltersa każdy z nas ma dostęp do tej wiedzy. Pozycja ta jest skierowana przede wszystkim do osób, które zmagają się z bólem (swoim lub pacjenta), jednak zawarte tu informacje pomogą zarówno laikom, jak i zawodowym sportowcom oraz fizjoterapeutom.
Tomasz Fijołek, Łukasz Kłos, FizjoTerapia HD

W poradniku znajdziesz 30 programów dla najczęściej spotykanych typów bólu i urazów każdej części ciała, takich jak:
• bóle pleców,
• skręcenia i naciągnięcia – w tym skręcenia kostek i nadgarstków, naciągnięcia mięśni kulszowo-
  -goleniowych lub urazy odcinka kręgosłupa szyjnego typu smagnięcie biczem,
• bóle nerwów towarzyszące choćby rwie kulszowej, zespołowi cieśni nadgarstka, przepuklinie dysków i
     stenozie odcinka lędźwiowego,
• tendinopatie, np. łokieć tenisisty, golfisty, tendinopatie zginaczy bioder, pośladków lub więzadła rzepki,
• naderwania więzadeł i ścięgien – Achillesa, stożków rotatorów, mięśni kulszowo-goleniowych, pachwin,
   ACL, MCL, LCL i PCL,
• cieśnie barków i bioder,
• dyslokacje i zerwania obrąbków,
• zerwania łąkotek,
• zapalenia rozcięgna podeszwowego,
• zespoły ciasnoty przedziałów powięziowych,
• zapalenia stawów – szyi, kolan i bioder.

fragment książki:

pobierz FRAgment pdf

Autor KSIĄŻki:

Glen Cordoza to znany na świecie autor 26 książek na temat MMA, jiu-jitsu, boksu tajskiego i fitnessu. Współpracuje z takimi legendami MMA, jak Randy Couture, B.J. Penn, Anderson Silva, Fiodor Jemieljanienko i Lyoto Machida, oraz sławami jiu-jitsu – Eddiem Bravo i Marcelem Garcią. Jest współautorem (z Brianem MacKenziem) książki Power, Speed, Endurance, a także (z Kellym Starrettem) bestsellerów list „New York Timesa” i „Wall Street Journal” – Bądź sprawny jak lampart oraz Skazany na biurko. Glen, poza osiągnięciami jako autor książek, może się pochwalić wynikiem 12:0 w zawodowych walkach boksu tajskiego oraz 3:1 w zawodowym MMA. Ma także czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu pod Eddiem Bravo z 10th Planet Jiu-Jitsu.

Dr Tom Walters jest certyfikowanym fizjoterapeutą ortopedycznym, który specjalizuje się w leczeniu bólu i zaburzeń ruchu. Praktykę kliniczną prowadzi w Santa Barbara w Kalifornii, pracował też w Westmont College jako profesor kinezjologii. Jest założycielem Rehab Science, w ramach którego prowadzi kursy biomechaniki, nauki o bólu i ćwiczeń terapeutycznych. Na Instagramie ma jedno z największych na świecie kont w mediach społecznościowych poświęconych rehabilitacji fizycznej.

dane szczegółowe

Liczba stron: 502
Format: 205 x 275
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7579-913-2
Data wydania: 22 marca 2024
Tłumacz: Jakub Sytar
cena detaliczna:
179,90 zł
Produkt dostępnY