Gotowy do biegu. Jak uwolnić wrodzoną zdolność do biegania bez kontuzji

data wydania: 28 października 2015
dane szczegółowe: ZOBACZ WIĘCEJ
cena detaliczna:
59,90 zł
Końcówka serii

OPIS KSIĄŻki:

Autor Gotowego do biegu, nazywany dziś „wizjonerskim specjalistą fizjoterapii”, jest inspiracją dla wszystkich, którzy chcą trenować mądrze i bez uszczerbku dla zdrowia. Z jego pomocy korzystają mistrzowie sportu i olimpijczycy. Kelly Starrett udowadnia, że właściwie dobrane ćwiczenia umożliwiają powrót do pełnej formy bez pomocy medycznej. Z książki Starretta dowiesz się, że nie wystarczy zainwestować w  rehabilitanta i drogie buty, by uczynić sport bezpiecznym. Szybszy, dłuższy i bardziej efektywny trening bez kontuzji jest możliwy, jeśli połączysz prawidłową technikę biegu z ćwiczeniami mobilizującymi i właściwym odżywianiem.

Przeczytałam wiele pozycji o tematyce związanej z bieganiem, ale książka Gotowy do biegu zdecydowanie się spośród nich wyróżnia. Stanowi bezcenne kompendium wiedzy zarówno dla początkującego, jak i bardziej zaawansowanego biegacza. To praktyczny przewodnik, który powinien znaleźć się w biblioteczce każdego sympatyka sportu.
Książka w jasny i przystępny sposób opisuje, czym powinniśmy się kierować, aby mądrze trenować  i zabezpieczyć organizm przed ewentualnymi kontuzjami. Bieganie samo w sobie nie gwarantuje zdrowia. Gwarantują je czynniki, które są niezbędne, aby bezpiecznie uprawiać bieganie: odpowiednia technika, dieta, regeneracja.
Adrianna Palka, trener osobisty

Czytając kolejne rozdziały, powoli przekonywałam się, że w ciągu mojej już prawie 3-letniej przygody  z bieganiem popełniałam masę błędów. I tak naprawdę to była kwestia czasu, zanim dopadłyby mnie poważniejsze ich konsekwencje...
Do tej pory byłam przekonana o tym, że tylko medycyna pomoże mi zwalczyć kontuzję. Jednak po lekturze tej książki i sprawdzeniu wszystkich ćwiczeń z ostatnich rozdziałów (szczególnie tabelki z tygodniowym planem ćwiczeń) przekonałam się, że też mam wpływ na swoje zdrowie. Co ważniejsze, nie muszę bazować tylko na rozgrzewce i rozciąganiu.
Milena Majak, Aktywniebardzo.pl, Radio Zet

Moim zdaniem jest to jedna z lepszych książek o tematyce biegowej, którą spokojnie mogę polecić zarówno początkującym biegaczom, jak i tym bardziej doświadczonym. Sam jestem amatorem, i choć ukończyłem wiele maratonów i biegów ultra, dopiero teraz zobaczyłem, jakie podstawowe błędy popełniałem i w jak prosty sposób mogłem ich uniknąć, gdybym tylko słuchał własnego organizmu i potrafił odpowiednio odczytać te sygnały.
Cieszę się, że taka książka wreszcie pojawiła się na naszym rynku, bo dzięki niej każdy będzie miał w jednym miejscu odpowiedzi na teoretycznie banalne, aczkolwiek nigdzie nieomawiane pytania. Jestem pewien że po zastosowaniu rad w niej zawartych znacznie podkręcę swoje wyniki i uniknę kontuzji, czego i Wam życzę.
Cezary Doroszuk, run-eng.blogspot.com

To nie jest kolejna książka tylko dla biegaczy. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy uzupełniają swój trening bieganiem i chcą wynieść z niego jak najwięcej. Kelly Starrett przedstawia swoistą instrukcję obsługi biegacza, która w 12 prostych krokach pokaże Ci, jak biegać bez kontuzji. Czy ciągle się męczysz z przeciążeniami nóg? Czy podczas biegania bolą Cię kolana lub stopy? Autor w przejrzysty sposób opisuje wszystkie bolączki biegaczy oraz przedstawia ćwiczenia usprawniające nasze ciało. Pojęcia typu „moblility” już nie będą Ci obce!
Agnieszka Soboń, aga4run.pl

Książka Gotowy do biegu to lektura obowiązkowa dla początkujących biegaczy (nie zrobią sobie krzywdy na treningach), ale również dobry zestaw ćwiczeń dla tych, którzy biegają od lat. Bardzo łatwo popaść w rutynę i nabrać złych nawyków. Ćwiczenia, które proponuje Starrett, są proste, intuicyjne, niby wszystkie znane… tyle że często biegacze uważają, iż trening biegowy to tylko bieganie. Nic bardziej mylnego. Sam bieg jest jednym z elementów treningu.
Dota Szymborska, oneginetatopa.blogspot.com

Książka Gotowy do biegu ma pomóc nam biegać szybciej, lepiej, ale przede wszystkim bez kontuzji. Co ważne, została napisana przez fizjoterapeutę i trenera, czyli osoby znające się na rzeczy. Pierwsza, teoretyczna część po kolei i bardzo szczegółowo wyjaśnia poszczególne tematy (podoba mi zakończenie każdego rozdziału, czyli komentarz autora zatytułowany „Jak biegacz do biegacza”). Druga część poświęcona jest przyrządom do ćwiczeń oraz samym ćwiczeniom, przedstawionym dokładnie na zdjęciach. Myślę, że skorzystam z rad autorów i wiele z tych ćwiczeń wprowadzę do moich treningów. Wierzę w to, że moje ciało mi za nie podziękuje.
Zofia Wawrzyniak, Kobietybiegają.pl

Książka jest bardzo wartościowa na polskim rynku. W tak konkretnym ujęciu nikt wcześniej nie przedstawiał polskiemu biegaczowi zależności między przygotowaniem ogólnym, a kontuzjami, które mogą pojawiać się na kolejnych etapach przygotowania do startu. To co jest szczególnie ważne dla czytelnika/biegacza amatora to konkrety, które są przedstawione w książce. Często zdarza się, że po zapowiedzi ciekawego tematu w środku jest wiele okrągłych zadań i dużo lania wody – tutaj jest inaczej. Ważne jest też uzupełnienie niektórych rozdziałów zdjęciami – bez nich dobre zrozumienie przedstawianych metod byłoby o wiele trudniejsze, bądź wręcz niemożliwe.
Tomasz Łyżwiński, Przegląd Sportowy, czasnabieganie.pl

Książka raczej do studiowania niż do czytania. Całkiem niezły podręcznik, obejmujący chyba wszystkie aspekty poprawnego treningu, o których uczono mnie, od kiedy zacząłem biegać, a dodatkowo jeszcze kilka takich, które wymyślono po tym, jak już przestałem.
Mirosław Bieniecki, Bieg Rzeźnika

Kiedy pierwszy raz wziąłem ta książkę do ręki, nawet przez myśl mi nie przeszło, jaką lawinę zmian wywoła w moim bieganiu. W zasadzie to nie tylko w bieganiu, ale ogólnie w życiu. Ta książka wytknęła mi moje błędy. Następnie wyjaśniła, co dokładnie robię źle, i dlaczego to, co robię, jest złe. Autor szczegółowo opisał, jak mam dokonać przeglądu swojego ciała. W kolejnej części dał mi potężną broń – zestaw ćwiczeń, za pomocą którego mogę wyeliminować swoje słabe strony. Są książki, które po przeczytaniu kładę na półkę, gdzie obrastają kurzem. Są też jednak takie, które trzymam pod ręką i często do nich zaglądam – czy to szukając danych do przygotowania treningu, czy chcąc ugotować obiad. Gotowy do biegu na pewno na półkę nie trafi. Prędzej się rozpadnie, niż zarośnie kurzem.
Michał Sawicz, Biegaczzpolnocy.pl

Rewelacyjna książka biegowa, dla mnie najlepsza z wydanych w tym roku. Nikt jeszcze nie napisał tak jasno i zarazem przekonująco o fizjologii sportowca. Biegaczowi technika nie jest potrzebna tylko po to, żeby ładnie wyglądał w locie, ale dla maksymalizacji efektu treningowego i minimalizacji ryzyka kontuzji.
To świetna lektura dla wszystkich, którzy zainspirowali się Urodzonymi biegaczami i wydawanymi później pozycjami motywacyjnymi dla biegaczy, a także dla tych, którzy szukają już w literaturze biegowej nie tylko emocji, ale wiedzy o własnym ciele.
Wojciech Staszewski, „Newsweek”, Kancelaria Sportowa Staszewscy

Gotowy do biegu to nowe spojrzenie na bieganie. Pokazuje, że jesteśmy w stanie sami radzić sobie z większością kontuzji i przede wszystkim – że możemy cieszyć się bieganiem bez bólu przez długie lata. Jestem przekonana, że o tej książce będzie głośno! I bardzo liczę, że dotrze ona do jak największego grona biegaczy, ale też osób uprawiających inne sporty, które dzięki tej pozycji zmienią swoje podejście do treningu, kontuzji, profilaktyki.
Justyna Grzywaczewska, City Trail

Kelly Starrett uczy nas, jak zachować pełną sprawność. Tłumaczy, że na to, czy skończymy z kontuzją, czy bez problemu będziemy pokonywać kolejne kilometry, pracujemy w każdej minucie naszego życia. Wszystko ma znaczenia. To, jak stawiamy stopy podczas spoczynku, w jakiej pozycji siedzimy. Ile pijemy każdego dnia. Czy dostarczamy sobie elektrolitów. Czy przed każdym treningiem robimy rozgrzewkę, a po nim się schładzamy.
Bartosz Olszewski, warszawskibiegacz.pl

Bardzo spodobał mi się styl Gotowego do biegu. Nie jest to głaskanie czytelnika; Starrett,  w przeciwieństwie do większości autorów poradników dla biegaczy, nie proponuje metody małych kroków. W wielu miejscach to prawdziwa rewolucja w podejściu do pacjenta, przewartościowanie dotychczasowego sposobu myślenia i rodzajów postępowania. „10 minut dziennie”, „bosonoga sobota”, „kanapowe rozciąganie” – to przykładowe metody z książki, które każdy może zacząć wdrażać od zaraz, a które zmienią w naszym bieganiu naprawdę wiele.
Kuba Jelonek, Jelon.blox.pl

W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się sporo publikacji adresowanych do biegaczy. Idealnie wpisywały się w obowiązującą modę, niestety niezbyt kształtowały świadomość, szczególnie tych biegaczy, którzy mają mniejszą wiedzę na temat podstawowych zagadnień dotyczących treningu. Dlatego z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem książkę Kelly’ego Starretta Gotowy do biegu. To fantastyczna pozycja pokazująca biegaczom (i nie tylko im), na co zwracać uwagę, oraz że buty za kilkaset złotych wcale nie są najważniejsze. I nie wiem jak to możliwe, ale kolejna książka tego autora, Bądź zwinny jak lampart, jest jeszcze lepsza! Zdecydowanie polecam je obie wszystkim, którzy aktywność sportową biorą na serio i nie podejmują jej tylko po to, aby się tym pochwalić na Facebooku!
Marcin Papierz, redaktor naczelny czaso
pisma dla trenerów piłki nożnej „Asystent Trenera”

 

fragment książki:

pobierz FRAgment pdf

Autor KSIĄŻki:

T.J. Murphy – w ostatnich 20 latach stał się jednym z bardziej cenionych i znanych w świecie sportów wytrzymałościowych autorów książek. Pracował jako redaktor naczelny takich pism, jak „Triathlete” oraz „Inside Triathlon”, był także dyrektorem ds. wydawniczych w redakcji „Competitora”. Publikował w „Runner’s World” i „Outside”.

Kelly Starrett – trener i fizjoterapeuta, autor bestsellera „New York Timesa” Gotowy do biegu – zrewolucjonizował sposób myślenia sportowców i trenerów (a także ludzi na co dzień niezwiązanych ze sportem) o możliwościach ludzkiego ciała w kategoriach ruchu, mechaniki i potencjału tkwiącego w każdym z nas. Wraz z żoną, Juliet Starrett, prowadzą siłownię San Francisco CrossFit oraz stronę internetową MobilityWOD.com, odwiedzaną przez miliony zawodników i trenerów z całego świata, na której dzielą się swoim podejściem do ruchu, mechaniki oraz mobilności. Kelly organizuje i prowadzi popularne szkolenia CrossFit Movement and Mobility, jest również regularnie zapraszany na konferencje branżowe.

Współpracuje z wojskiem (w tym z elitarnymi jednostkami specjalnymi), zawodowymi klubami sportowymi z takich amerykańskich lig jak NHL, NBA, NFL czy MLB oraz wieloma czołowymi amerykańskimi i światowymi zawodnikami uprawiającymi sporty siłowe. Doradza też amerykańskiej drużynie olimpijskiej i reprezentacjom uniwersyteckim. Głęboko wierzy w to, że każdy człowiek powinien nie tylko umieć prawidłowo się poruszać, lecz także diagnozować i usuwać podstawowe niedomagania swojego ciała.

dane szczegółowe

Liczba stron: 304
Format: 165 x 240 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7579-457-1
Data wydania: 28 października 2015
cena detaliczna:
59,90 zł
Końcówka serii