Oddychaj. Życie w stanie flow

data wydania: 19 października 2021
dane szczegółowe: ZOBACZ WIĘCEJ
cena detaliczna:
47,90 zł
Produkt dostępnY

OPIS KSIĄŻki:

Fascynujące wspomnienia legendarnego mistrza brazylijskiego jiu-jitsu i MMA, Ricksona Gracie.
To miejscami brutalna, poruszająca opowieść o tym, jak połączenie sprawności umysłu i ciała
przyczynia się do sukcesu – zarówno na ringu, jak i poza nim.

Książka Oddychaj przenosi czytelników i adeptów brazylijskiego jiu-jitsu do czasów, kiedy rozpoczęła się historia tego pięknego sportu. Rickson Gracie opowiada w niej nie tylko o roli oddechu, jak mógłby sugerować tytuł. Tłumaczy, jak ważne jest zachowanie zimnej krwi w stresujących i niebezpiecznych sytuacjach, podczas walki. Jak istotny jest spokój, czekanie na odpowiedni moment, by zaatakować najsłabszy punkt przeciwnika. Jaką przewagę dają siła umysłu oraz pewność siebie, o czym niejednokrotnie sam się przekonał w trakcie pojedynków, gdy widział strach, zmęczenie i chęć rezygnacji rywala, nim jeszcze zakończył walkę przez techniczną dominację (duszenie, dźwignie).
Opowieść o jiu-jitsu jest ściśle spleciona z historią rodziny Gracie. Ten sport tworzył Hélio, ojciec Ricksona, wraz ze swoim bratem Carlosem. Książka jest jednocześnie intymną biografią silnego człowieka, którego postawa i uosabiane przez niego wartości są coraz rzadziej spotykane w dzisiejszym świecie sztuk walki.
Magdalena Loska, czarny pas BJJ, prekursorka kobiecego BJJ w Polsce, wielokrotna mistrzyni Europy i świata

Aby zrozumieć istotę współczesnych sportów walki, należy poznać je od korzeni. Ta książka to nie tylko biografia wybitnego wojownika, jakim bez wątpienia jest Rickson Gracie, lecz także historia, która pozwala zrozumieć, skąd wzięło się MMA i jak wielką rolę odgrywała w tej dyscyplinie duchowa postawa Ricksona. Dodatkowo mamy okazję poznać burzliwą historię jego rodziny, niepozbawionej pasji, honoru, ale też tragizmu, chciwości oraz zazdrości.
Łukasz „Luke” Truskolawski, czarny pas BJJ, trener, redaktor naczelny serwisu grapplerINFO, prowadzący Wolna Mata Podcast

Nie można zostać wielkim wojownikiem, ucząc się na pamięć mądrych tekstów. (…) Walka jest bowiem zarówno sztuką, jak i nauką.

Biografia Ricksona Gracie to pozycja obowiązkowa nie tylko dla środowiska brazylijskiego jiu-jitsu. Metody wypracowane przez rodzinę Gracie wpłynęły na rozwój wszelkich sztuk walki na świecie, także na dzisiejszy obraz MMA. Książka ta przybliża nam proces formowania się jiu-jitsu, filozofię walki przekazaną
Ricksonowi przez ojca, Hélio Gracie, a także mentalność wojownika i etykę pracy, które stworzyły legendę BJJ i samego Ricksona. Biografia daleko jednak wykracza poza świat sztuk walki, pozwala zrozumieć sposób postrzegania rzeczywistości, wybory tego wyjątkowego wojownika i jego dramaty. Uważam, że ma ona wartość uniwersalną. Jest to obraz fascynującej podróży przez życie w poszukiwaniu sensu ludzkiej egzystencji. Szczerze ją polecam!
Piotr Jeleniewski, trener MMA

Rickson Gracie – niepokonany od końca lat 70. aż do ostatniej walki w Tokyo Dome w 2000 roku – odniósł setki zwycięstw na ulicy, na macie, na plaży i na ringu. Jako jeden z najsłynniejszych mistrzów sztuk walki XX wieku dołączył do grona takich postaci jak Bruce Lee, Chuck Norris czy Jackie Chan. Stworzony przez jego rodzinę styl walki – brazylijskie jiu-jitsu – jest dziś jednym z najbardziej znanych i popularnych na świecie. Vale tudo z kolei, wywodząca się z walk ulicznych formuła, w której jedyną zasadą był brak zasad, stała u podstaw stworzenia Ultimate Fighting Championship, największej organizacji mieszanych sztuk walki o międzynarodowym zasięgu. Nie ma przesady w twierdzeniu, że bez rodziny Gracie nie byłoby ani takiego sportu jak MMA, ani wartego miliardy dolarów imperium spod znaku UFC czy szkół BJJ.

Oddychaj to wyjątkowo osobisty manifest, w którym Rickson po raz pierwszy opowiada, w jaki sposób jego ojciec i wujowie zapoczątkowali rozwój brazylijskiego jiu-jitsu, a także jak wyglądało dorastanie wśród kilku pokoleń światowej sławy zawodników z ich klanu. Zdradza również, dzięki jakim zasadom i umiejętnościom ustanowił niepobity do dziś rekord.
Od pierwszych walk na ulicach Rio, przez zdobycie sławy i honoru w Japonii, aż po tragiczne wydarzenia w życiu prywatnym – oto historia o pokonywaniu przeciwności losu, znaczeniu uniwersalnych cnót i zagrożeniach, jakimi są pycha i wybujałe ego. Książkę zilustrowaną niepublikowanymi wcześniej zdjęciami wypełniają wnikliwe spostrzeżenia na temat sportu i stylu życia, które mogły zrodzić się jedynie w umyśle kogoś, kto jeszcze za życia stał się legendą.

fragment książki:

pobierz FRAgment pdf

dane szczegółowe

Liczba stron: 245
Format: 152 x 227
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7579-836-4
Data wydania: 19 października 2021
Tłumacz: Piotr Pazdej
cena detaliczna:
47,90 zł
Produkt dostępnY