Czego naprawdę chcą konie. Odkrywamy tajemnice zaufania, współpracy i niezawodności

Autor:
data wydania: 26 października 2022
dane szczegółowe: ZOBACZ WIĘCEJ
cena detaliczna:
89,90 zł
Produkt dostępnY

OPIS KSIĄŻki:

Dzięki tej książce nauczysz się, jak:

 • zyskać zaufanie konia od pierwszego kontaktu;
 • zniechęcić go do niepożądanych zachowań bez uciekania się do kar;
 • złapać konia, który unika kontaktu z człowiekiem, i jednocześnie pokazać mu, że przy tobie będzie bezpieczny;
 • interpretować niepożądane zachowania oraz zidentyfikować ich przyczyny;
 • zachęcić konia, żeby w razie zdenerwowania został z tobą i szukał u ciebie rad i wskazówek;
 • zmienić presję w jasny środek komunikacji zamiast źródło stresu;
 • stosować nagrody, by wspomóc proces uczenia się i poprawić stosunki z koniem;
 • ponownie rozbudzić u konia ciekawość i zdolność do uczenia się w nowych i stresujących sytuacjach;
 • wzmacniać pewność siebie konia i sprawić, by był godnym zaufania partnerem;
 • wzmocnić więź łączącą cię z koniem, pozwalając mu dokonywać odpowiednich wyborów i dając
  mu swobodę.

Prawdziwe koniarstwo to najpierw wiedza, a później umiejętności! Same umiejętności nie poparte wiedzą prowadzą często w ślepy zaułek. Dzięki tej książce dowiesz się, co naprawdę sprawia, że koń czuje się szanowany i ma poczucie, że jest partnerem w relacji z człowiekiem. Lynn Acton obala mit o dominacji jako niezbędnym narzędziu w szkoleniu i budowaniu relacji z koniem. Wręcz przeciwnie – konie potrzebują przywódcy, któremu będą mogły zaufać. Kiedy zapewnimy im poczucie bezpieczeństwa, one zaakceptują nasze zasady. Autorka nazywa taką relację „przywództwem obrońcy” i wyjaśnia, że przywództwo obrońcy to nie system szkoleniowy. To związek. Każda twoja interakcja z koniem mówi mu, jakim jesteś przywódcą, a tobie — czy on chce ci ufać i za tobą podążać.
Wojciech Mickunas

Według Lynn Acton konie pragną bezpieczeństwa i więzi stadnych. Chcą mieć godnych zaufania przywódców, którzy ich obronią nie tylko przed niebezpieczeństwem, ale też przed stresem. Efektem takiego podejścia jest mniej lęku i problemów behawioralnych u koni, lepsze stosunki z ludźmi, skuteczniejsza nauka i większe zaufanie jeźdźców do koni.
Autorka nazywa takie właśnie stosunki między człowiekiem i koniem „przywództwem obrońcy”, gdyż ich podstawą jest chronienie zwierzęcia. Pokazuje, dlaczego przywództwo obrońcy działa i jak je wykorzystać dla naszych celów. Łączy poszczególne składniki i ilustruje ich zależności za pomocą przykładów z życia koni. Jeźdźcy reprezentujący wszystkie dyscypliny i miłośnicy koni na każdym poziomie zaawansowania znajdą tu pouczające i często odkrywcze informacje.

Część pierwsza wyjaśnia, dlaczego konie szukają przywódcy, któremu mogą powierzyć swoje bezpieczeństwo, i jak możesz zacząć zdobywać ich zaufanie.

Część druga pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo i więzi stadne oraz jakie problemy mogą się pojawić w związku z typowymi warunkami, w jakich trzymane są konie.

Część trzecia to przewodnik po tych zachowaniach koni, które często są rozumiane opacznie.

Część czwarta opisuje komunikację opartą na presji i wyjaśnia, jakie może ona powodować problemy, a także jak używać jej w konstruktywny sposób, a z czasem zupełnie z niej zrezygnować.

Część piąta demonstruje wrodzoną ciekawość konia i mówi o tym, jak możesz ją wykorzystać, by pomóc mu szybko pokonać strach i niepokój.

Część szósta pokazuje, jak zbudować pewność siebie konia, jak pozwolić mu wyrażać jego osobowość i uczucia w bezpieczny sposób i wreszcie jak pracować z nim na wolności.

Część siódma skupia się na sposobach redukowania stresu w życiu twojego konia, dzięki czemu poprawi się jego dobrostan, zachowanie i osiągnięcia sportowe.

fragment książki:

pobierz FRAgment pdf

dane szczegółowe

Liczba stron: 286
Format: 165 x 205
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7579-864-7
Data wydania: 26 października 2022
Tłumacz: Blanka Prośniewska-Piro
cena detaliczna:
89,90 zł
Produkt dostępnY